Konserwacja i pielęgnacja

Zmień wielkość liter
+
-

Konserwacja i pielęgnacja

Korty ze sztuczną trawą wymagają minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niemniej jednak aby kort służył przez wiele lat i zapewniał komfort gry na wysokim poziomie należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Zasady prawidłowego korzystania z kortów wykonanych ze sztucznej trawy:
– wchodzić tylko w czystym obuwiu (zaleca się przed kortem zamontowanie odpowiednich wycieraczek do obuwia),
– kontrolować ilość zasypu piasku a w razie jego braku dosypać odpowiednią ilość
– zakaz poruszania się po nawierzchni pojazdów, z wyjątkiem specjalistycznych maszyn do pielęgnacji wyposażonych w odpowiednie ogumienie,
– natychmiast usuwać zanieczyszczenia organiczne (m.in. liście, igliwie),
– natychmiast usuwać naturalną trawę i chwasty, które wrosły w sztuczna trawę, aby nie dopuszczać do ich rozrostu
Szczotkowanie nawierzchni kortu tenisowego pozwala na rozluźnienie i równomiernie rozprowadzeniu zasypu i wyciągnięciu włókien trawy. Jeżeli nawierzchnia ze sztucznej trawy nie jest w odpowiedni sposób szczotkowana wówczas powstaje tzw. efekt „zamykania” się włókien trawy, a sztuczna trawa zaczyna przypominać swoim wyglądem filcowany dywan.
Zaleca się przeprowadzanie zabiegów gruntowanej pielęgnacji, która polega na rozróżnianiu i oczyszczeniu piasku między włóknami trawy (tzw. decompacting). Przeprowadza się go specjalistycznymi maszynami. Zobacz film 
Na kortach które znajdują się w zacienionym i wilgotnym otoczeniu mogą pojawiać się mchy i porosty. Usuwa je się przy zastosowaniu specjalistycznej chemii.
Nasza firma świadczy usługi wykonywania konserwacji jak również doradztwa w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu czy środków chemicznych.

 

Wykonujemy profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne:

Tak naprawdę do każdej pielęgnacji należy podjeść indywidualnie w zależności od obiektu. Wpływa na to wiele czynników: obiekt prywatny, publiczny, rodzaj zieleni wokół obiektu, stopień zacienienia, stopień zużycia trawy itp.

 

I. Pielęgnacja kortu tenisowego metodą na sucho

W skład pielęgnacji wchodzą następujące zabiegi

1. Oczyszczenie kortu z dużych zanieczyszczeń (dmuchawa plecakowa)

Kort tenisowy ze sztucznej trawy Glob Grass  zdmuchiwanie dużych zanieczyszczeń (640x480)

2. Wyrównanie nawierzchni płytą zagęszczającą ( przeprowadza się jeśli w nawierzchni powstały nierówności które negatywnie wpływają na jakość gry – tor po odbiciu piłki zostaje zmieniony).

Kort tenisowy ze sztucznej trawy Glob Grass wyrównywanie (640x462)  Kort tenisowy ze sztucznej trawy Glob Grass wyrównywanie nawierzchni (640x480)

3. Spulchnianie nawierzchni – piasek kwarcowy ma tendencje do zbrylania się szczególnie narażone są korty o bardzo gęstych trawach. Spulchnianie takie przeprowadza się metalowymi szpilami wbijającymi się w nawierzchnię.

Kort tenisowy ze sztucznej trawy Glob Grass decompacting (441x640)  Kort tenisowy ze sztucznej trawy Glob Grass decompacting 2 (640x480)

4. Czyszczenie wierzchniej warstwy z zanieczyszczeń – Za pomocą wysoko obrotowej szczotki następuje wybranie wierzchniej warstwy piasku, mchu, porostów, liści oraz wszelkich zanieczyszczeń po czym odseparowanie ich od piasku.

Kort tenisowy ze sztucznej trawy Glob Grass  zbieranie piasku (640x468)  Kort tenisowy ze sztucznej trawy Glob Grass duo 2 (640x389)

Kort tenisowy ze sztucznej trawy Glob Grass  duo (640x468)

5.Prostowanie włókna oraz równomierne rozprowadzenie piasku po całej nawierzchni – Za pomocą zespołu szczotek działających w różnych kierunkach piasek jest równomiernie rozprowadzony natomiast twarde włókna szczotki prostują źdźbła trawy.

Kort tenisowy ze sztucznej trawy Glob Grass wczesywanie i rozprowadzenie (640x466)

II. Pielęgnacja kortu tenisowego metodą na mokro:

Przeprowadza się ją przy użyciu wody i czynnika myjącego. Za pomocą myjki ciśnieniowej wypłukuje się z trawy piasek kwarcowy wraz z zanieczyszczeniami organicznymi. Dodatkowo środki chemiczne myjące rozpuszczają związki organiczne tłuste które dostały się tam z pylących drzew krzewów itp. Po wypłukaniu piasku wraz z zanieczyszczeniami należy dosypać świeżego czystego piasku kwarcowego i za pomocą specjalnej szczotki  z twardym włóknem ( Szczotki do kortów ) a następnie wczesać go w nawierzchnię.