Konserwacja i pielęgnacja

Konserwacja i pielęgnacja
Korty ze sztuczną trawą wymagają minimalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niemniej jednak aby kort służył przez wiele lat i zapewniał komfort gry na wysokim poziomie należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Zasady prawidłowego korzystania z kortów wykonanych ze sztucznej trawy:

wchodzić tylko w czystym obuwiu (zaleca się przed kortem zamontowanie odpowiednich wycieraczek do obuwia),
kontrolować ilość zasypu piasku a w razie jego braku dosypać odpowiednią ilość
zakaz poruszania się po nawierzchni pojazdów, z wyjątkiem specjalistycznych maszyn do pielęgnacji wyposażonych w odpowiednie ogumienie,
natychmiast usuwać zanieczyszczenia organiczne (m.in. liście, igliwie),
natychmiast usuwać naturalną
trawę i chwasty, które wrosły w sztuczna trawę, aby nie dopuszczać do ich rozrostu

Szczotkowanie nawierzchni kortu tenisowego pozwala na rozluźnienie i równomiernie rozprowadzeniu zasypu i wyciągnięciu włókien trawy. Jeżeli nawierzchnia ze sztucznej trawy nie jest w odpowiedni sposób szczotkowana wówczas powstaje tzw. efekt „zamykania” się włókien trawy, a sztuczna trawa zaczyna przypominać swoim wyglądem filcowany dywan.

Zaleca się przeprowadzanie zabiegów gruntowanej pielęgnacji, która polega na rozróżnianiu i oczyszczeniu piasku między włóknami trawy (tzw. decompacting). Przeprowadza się go specjalistycznymi maszynami. 
Zobacz film 

Na kortach które znajdują się w zacienionym i wilgotnym otoczeniu mogą pojawiać się mchy i porosty. Usuwa je się przy zastosowaniu specjalistycznej chemii.

Nasza firma świadczy usługi wykonywania konserwacji jak również doradztwa w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu czy środków chemicznych.

Wykonujemy profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne:Tak naprawdę do każdej pielęgnacji należy podjeść indywidualnie w zależności od obiektu. Wpływa na to wiele czynników:
obiekt prywatny, publiczny, rodzaj zieleni wokół obiektu, stopień zacienienia, stopień zużycia trawy itp.

Pielęgnacja kortu tenisowego metodą na sucho
W skład pielęgnacji wchodzą następujące zabiegi

Oczyszczenie kortu z dużych zanieczyszczeń (dmuchawa plecakowa)

Wyrównanie nawierzchni płytą zagęszczającą ( przeprowadza się jeśli w nawierzchni powstały nierówności które negatywnie wpływają na jakość gry – tor po odbiciu piłki zostaje zmieniony).

Spulchnianie nawierzchni – piasek kwarcowy ma tendencje do zbrylania się szczególnie narażone są korty o bardzo gęstych trawach. Spulchnianie takie przeprowadza się metalowymi szpilami wbijającymi się w nawierzchnię

Czyszczenie wierzchniej warstwy z zanieczyszczeń – Za pomocą wysoko obrotowej szczotki następuje wybranie wierzchniej warstwy piasku, mchu, porostów, liści oraz wszelkich zanieczyszczeń po czym odseparowanie ich od piasku.

Prostowanie włókna oraz równomierne rozprowadzenie piasku po całej nawierzchni – Za pomocą zespołu szczotek działających w różnych kierunkach piasek jest równomiernie rozprowadzony natomiast twarde włókna szczotki prostują źdźbła trawy.

Pielegnacja kortu tenisowego metodą na mokro
Przeprowadza się ją przy użyciu wody i czynnika myjącego. Za pomocą myjki ciśnieniowej wypłukuje się z trawy piasek kwarcowy wraz z zanieczyszczeniami organicznymi. Dodatkowo środki chemiczne myjące rozpuszczają związki organiczne tłuste które dostały się tam z pylących drzew krzewów itp. Po wypłukaniu piasku wraz z zanieczyszczeniami należy dosypać świeżego czystego piasku kwarcowego i za pomocą specjalnej szczotki  z twardym włóknem ( 
Szczotki do kortów ) a następnie wczesać go w nawierzchnię.